Tamamlayıcı Tıp

Merhabalar,

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bir tamamlayıcı tıp alanıdır.  Ortopedik, geriatrik, pediatrik ve nörolojik bir  çok vakanın olmazsa olmazıdır. Fizyoterapi her ne kadar ülkemizde yeni tanınmaya başlamış olsa da sağlık standartları yüksek olan ülkeler yarım asırdır bu tamamlayıcı tıp alanını tedaviye dahil etmektedir.  Özellikle Parkinson, Multiple Skleroz, Fibromiyalji, Hemipleji,  Spor Sakatlıkları  ( ön çapraz bağ, menisküs yaralanmaları , yumuşak doku zedelenmeleri, strain, sprain vs.), disk herniasyonları  (bel ve boyun fıtığı ) , is rahatsızlıkları ( Tetik parmak , carpal tünel sendromu , tenisçi ve golfçu dirseği, Donuk Omuz…vs.) ve Romatizmal hastalıklar (Romatoid Artrit,  Juvenil Romatoid Artrit …vs.) fizyoterapisiz düşünülemez.

Tedavi ajanları; TENS , Compex, ES,  ultrason, Vakum enterferans,  egzersizler ( germe , aerobik,  kuvvetlendirme,poliometrik. ..vs.,  Diatermi , infraruj,  CPM ve ESWT gibi cihazları içerir.

Tedavi süreci hastalığa göre değişmektedir. Hemipleji 6 aya kadar sürerken,  disk herniasyonlari 15 -20 seansta bitebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir